Patoloji

Patoloji

Kanserin türünün kesin olarak belirlenmesi ve böylece gerekli tedavinin planlanabilmesi için kanserli hücre ve dokuları mikroskop altında inceleyen patoloji bulgularından yararlanılır. Patolojik bulguların doğru toplanması kadar doğru yorumlanması da kritik önemdedir.
Kanserin türünün kesin olarak belirlenmesi ve böylece gerekli tedavinin planlanabilmesi için kanserli hücre ve dokuları mikroskop altında inceleyen patoloji bulgularından yararlanılır. Sitoloji ve biyopsi uygulamaları olarak gruplandırabileceğimiz bu patolojik bulgular, kanser türüne kesin tanı konulması için tek geçerli yoldur.

Sitolojide tümör içerisinden iğneyle alınan hücrelerin mikroskobik görünümleri incelenir. Bazı kanser türleri için sitoloji tanıda tek başına belirleyici olabilmektedir. Bazı kanser türlerinde ise hastalık hakkında temel bilgileri vererek sınıflandırma yapılmasını sağlar. Sitoloji uygulaması tümörün durumuna göre ultrason veya ileri görüntüleme eşliğinde yapılabileceği gibi, harici tümörlerde hastaya sakinleştirici ilaçlar verilmeden de yapılabilmektedir.

Pek çok vakada ise kanseri kesin olarak tanımlayabilmek için Biyopsi yapılması gerekir. Biyopside tümörden alınan doku parçaları mikroskop altında incelenmektedir. Biyopsi bulgularına göre doku yapısı, konumsal bağlantılar ve tümörün derecesi (grade) belirlenir. Bu işlem anestezi altında, cerrahi olarak yapılmaktadır. Elverişli bir örnek alınması ve işlem esnasında kanserin bitişik dokulara sıçramaması için uygun tekniklerle çalışılmalıdır.

Kanserin yayılma durumunun test edilmesi için lenf nodları gibi bazı dokulara da sitoloji veya biyopsiler yapılması gerekebilir. Sitoloji ve biyopsi sonuçlarına göre kanser türünün kesin olarak tespit edilemediği nadir vakalarda aynı doku örneği üzerinde farklı testler yapılarak sonuca ulaşılabilir.

Patolojik bulguların doğru toplanması kadar doğru yorumlanması da kritik önemdedir. Bunun için alınan örneklerin onkoloji alanında uzmanlaşmış patologlar tarafından incelenmesi gerekir. Bazı durumlarda örneklerin farklı üniversitelere ve özel laboratuvarlara gönderilmesi gerekebilir. Patoloji sonuçları hastalığın tanı ve tedavisini doğrudan etkileyeceğinden, gerektiğinde birden fazla görüş alınarak ve kesin bir tanı konulana kadar farklı patolojik metotlarla çalışılarak sonuçlardan emin olunmalıdır.

Kliniğimiz bünyesinde kemik iliği biyopsisi, sitolojik preparat (yayma) değerlendirmesi, beyin omurilik sıvısından sitoloji ve biyokimyasal testler, ultrason eşliğinde biyopsi ve sitoloji, ileri görüntüleme (MR, CT, PET tarama) eşliğinde tümör biyopsisi ve patolojik örneklere farklı patologlardan immunohistokimya eşliğinde görüş alınması gibi işlemler, her etapta hasta sahiplerine detaylı açıklamalar verilerek sunulmaktadır.SOSYAL MEDYA
ADA VETERİNER ONKOLOJİ KLİNİĞİ Levent Mah. Sülün Sokak No: 14 1. Levent - Beşiktaş - İstanbul / TÜRKİYE 0212 324 67 32 - info@veterineronkoloji.com 7/24 hizmetinizdeyiz
Bu site Neta Website altyapısı ile hazırlanmıştır.
Daha iyi hizmet sunabilmek için web sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş sayılırsınız.
Patoloji
WhatsApp Destek