Onkolojik Danışmanlık

Onkolojik Danışmanlık

Kanser tedavisinde en önemli adım hastalığın doğru teşhis edilmesidir. Onkolojik danışmanlıkta hastaya ait klinik bulgular incelenerek tüm tedavi seçenekleri değerlendirilmektedir. Evreleme adı verilen tanı yöntemiyle kanserin kapsamı belirlenerek tedavi stratejileri oluşturulur.
Kanser tanısı konan evcil hayvanların pek çoğu, doğru tedaviyle normal yaşam sürelerini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmekte, tedavi süreçlerinde ise yaşam kalitelerinde ciddi bir etki görülmemektedir. Hastalığın doğru tanımlanması ve uygun tedavinin uygulanması için hastanın bütüncül bir yaklaşımla değerlendirilmesi gerekmektedir.

Veterinerlikte kanser tedavisi her hasta için özel olarak, hastanın genel sağlığı ve kanserin durumu göz önüne alınarak tasarlanmaktadır. İnsanlarda olduğu gibi ameliyatla tümörün alınması, kemoterapi, radyoterapi, immünoterapi gibi tedaviler ve bu tedavilerin kombinasyonları hayvanlara da uygulanabilmektedir.

Evcil hayvanlarda kanser tedavisine yaklaşım insanlardan farklılık göstermektedir. Biyolojik olarak yakın olsalar da, insanlarda beklenti tedaviden sonra onlarca yıl kansersiz bir yaşam sürmekken, hayvanların normal yaşam süreleri göz önüne alınarak tedavide yaşam kalitesi ön plana çıkartılmaktadır. İnsanlarda kanseri tedavi ederken uygulanan agresif yaklaşımlar, hayvanlarda yerini tümör kontrolü veya remisyon amacına bırakır. Evcil hayvanların kanser tedavisinde en önemli hedef, yaşam kalitesinin sağlanmasıdır.

Onkolojik danışmanlıkta hastaya ait klinik bulgular incelenerek tüm tedavi seçenekleri değerlendirilmektedir. Kanser tedavisinde en önemli adım hastalığın doğru teşhis edilmesidir. Evreleme adı verilen tanı yöntemiyle kanserin kapsamı belirlenerek tedavi stratejileri oluşturulur. 

Evreleme aşamasında fiziksel muayene, laboratuvar testleri ve çeşitli ileri görüntüleme yöntemleri kullanılarak kanserin türü ve evresi ortaya çıkarılmaktadır.

Çoğu vakada tedaviye tümörün ameliyatla alınmasıyla başlanır. Tümörün tamamının alınması mümkün olmayan durumlarda radyoterapi ile kalan kanserli hücreler yok edilebilmektedir. Kanser yayıldıysa veya böyle bir risk varsa kemoterapi ile tedavi edilebilir veya önlenebilir. Farklı kanser türlerine etki eden farklı tedavi yöntemleri, belirli protokollere bağlı kalınarak uygulanmaktadır. 

Hayvanlarda bu tedavilerin yan etkileri genellikle görülmez, tedavi süresince normal yaşamlarına devam edebilirler.


SOSYAL MEDYA
ADA VETERİNER ONKOLOJİ KLİNİĞİ Levent Mah. Sülün Sokak No: 14 1. Levent - Beşiktaş - İstanbul / TÜRKİYE 0212 324 67 32 - info@veterineronkoloji.com 7/24 hizmetinizdeyiz
Bu site Neta Website altyapısı ile hazırlanmıştır.
Daha iyi hizmet sunabilmek için web sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş sayılırsınız.
Onkolojik Danışmanlık
WhatsApp Destek