Kanserde Erken Uyarı Belirtileri

Evcil hayvanlarda kanser gelişimi olağan dışı bir durum değildir. Veteriner Kanseri Derneği'ne (Veterinary Cancer Society) göre köpeklerin %47'sinde (özellikle 10 yaş üzeri) ve kedilerin %32'sinde kanser başlıca ölüm nedenidir. Kedilerde kanser daha seyrek görülürken köpekler, neredeyse insanlarla aynı oranda kanser geliştirirler. 
 
Kanser hücrelerinin erken teşhisi, tedavinin başarıyla sonuçlanmasında kilit rol üstlenir. Bu yüzden, evcil dostunuzun yaşadığı duygusal ve fiziksel değişikliklerin farkında olmanız dostunuzun yararına olacaktır. Unutmayın, dostunuzu sizden daha iyi kimse tanıyamaz. 
Özellikle yaşlı hayvanlarda dikkatle takip edilmesi gereken aşağıdaki belirtilerin bir ya da birkaçına rastladığınızda mutlaka veteriner hekiminize danışınız:

1. Şüpheli şişlik ve yumru
Kadınların meme kanseri muayenesinde yaptıkları gibi parmaklarımızı evcil dostumuzun üzerinde gezdirerek vücudunda olası bir kitlenin varlığını tespit edebiliriz. 
 
2. Garip, kötü koku
Ağız, kulaklar veya anal bölge etrafında uzun süredir devam eden bir koku varsa dostumuzu kontrol ettirmemiz doğru olacaktır. Bazı kanser türleri kötü kokulara neden olabilir.
 
3. Açıklanamayan akıntı
Kaynağını açıklayamadığımız iltihap, kan gibi akıntılar enfeksiyon veya daha ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. 
 
4. İyileşmeyen yara
Bu yaralar, bir cilt hastalığı ya da enfeksiyon belirtisi olabileceği gibi uzun süredir iyileşmeyen yaralar, kanseri işaret ediyor da olabilir. 

5. Açıklanamayan kilo değişiklikleri
Evcil hayvanımız beslenme düzeni ve tükettiği besin miktarında herhangi bir değişiklik olmamasına rağmen kilo veriyorsa bu, kontrol edilmesi gereken bir durumdur. Birçok kanser türü hem insanlarda hem de hayvanlarda dramatik kilo kayıplarına neden olabilir. 
 
6. İştahsızlık
Hasta hisseden hayvanların büyük bir çoğunluğunda yiyecekten uzaklaşma gözlemlenmektedir. 
 
7. Solunumda güçlük ve/veya öksürme
Soğuk algınlığı, aspirasyon pnömoni gibi birçok hastalık öksürük ve solunum problemlerine yol açabilir ama bununla birlikte bazı akciğer tümörlerinin de bu sorunlara sebep olabileceğini aklımızdan çıkarmamalıyız. 
8. Uyuşukluk ve/veya depresyon
Evcil dostumuz gün geçtikçe daha mahsun, yorgun gözüküyor ve zamanının büyük bir çoğunluğunu uyuyarak geçirip sizinle daha az etkileşimde bulunuyorsa bu, hastalıkla savaşmak için içeride büyük bir enerji harcadığının ifadesi olabilir. 

9. Tuvalet alışkanlıklarında değişiklik
Eğitimli bir hayvanın tuvalet alışkanlığındaki ani değişiklikler (örn. evin içine dışkılamaya başlaması) veya daha fazla idrara çıkma ihtiyacı duyması bağırsak ve mesane kontrolünü bir hastalık sebebiyle kaybetmiş olabileceğini gösterir 
 
10. Açıklanamayan ağrı
Evcil hayvanımız topallıyorsa ya da vücudunun belirli bir bölgesine duyarlılık gösteriyorsa acı çekiyor olabilir. Açıklayamadığımız bir ağrı durumu ortaya çıktığında bu, mutlaka araştırmaya değerdir.
SOSYAL MEDYA
ADA VETERİNER ONKOLOJİ KLİNİĞİ Levent Mah. Sülün Sokak No: 14 1. Levent - Beşiktaş - İstanbul / TÜRKİYE 0212 324 67 32 - info@veterineronkoloji.com 7/24 hizmetinizdeyiz
Bu site Neta Website altyapısı ile hazırlanmıştır.
Daha iyi hizmet sunabilmek için web sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş sayılırsınız.
WhatsApp Destek