Kanser Cerrahisi

Kanser Cerrahisi

Kanser tedavisi için yapılan cerrahi müdahalelerde temel amaç kanserli doku veya tümörün bulunduğu bölgeden tamamen çıkarılmasıdır. Evcil hayvanlarda kanserin tedavisi, teşhisi, yayılma durumunun belirlenmesi ve bazı durumlarda önüne geçilmesinde önemli bir rol oynayan cerrahi operasyonlar, pek çok vakada tedavinin ilk adımı olmaktadır.
Kanser vakalarında cerrahi operasyonlar kanserin vücuttan uzaklaştırılması veya dokuların patolojik olarak incelenmesi (biyopsi) amacıyla uygulanırlar. Evcil hayvanlarda kanserin tedavisi, teşhisi, yayılma durumunun belirlenmesi ve bazı durumlarda önüne geçilmesinde önemli bir rol oynayan cerrahi operasyonlar, pek çok vakada tedavinin ilk adımı olmaktadır. 

Kanser tedavisi için yapılan cerrahi müdahalelerde temel amaç kanserli doku veya tümörün bulunduğu bölgeden tamamen çıkarılmasıdır. Bazı vakalarda lenf nodları gibi belirli alanlarda bulunan kanser hücrelerinin de temizlenmesi gerekir. Bazı vakalarda ise hayvanların kolaylıkla uyum sağlayabildiği ampütasyon işlemi uygulanmaktadır. 

Kanserin başarılı bir şekilde tedavi edilebilmesi için ilk cerrahi müdahalenin çok büyük bir ustalıkla yapılması kritik önemdedir. Kanserli bölgelerin tamamen temizlenebilmesi için en önemli fırsat henüz normal dokuların yoğunluğunu koruduğu ilk operasyon sürecidir. Bazı tümör çeşitleri için operasyon planlanırken CT veya MR gibi ileri görüntüleme teknikleri kullanılarak başarı oranı artırılmaktadır. Cerrahi müdahaleden en yüksek verim kanser henüz başlangıç aşamasında ve dolayısıyla vücudun tek bir bölgesinde bulunuyorsa alınır. 

Kanserli dokular cerrahi olarak çıkarılırken çevre dokularda mikroskobik boyutlarda kanserli hücre kalmaması için bir miktarda sağlıklı doku da alınmaktadır. Çıkarılacak sağlıklı doku alanı tümörün çeşidi ve konumu ile bitişik dokuların türüne bağlı olarak belirlenir. Bu uygulamayla kanserin nüks etmemesi hedeflenmektedir. Bölgesel olarak nüks eden tümörlerin cerrahi olarak çıkarılması hasarlı dokuların fazlalığı nedeniyle daha zor bir sürece işaret etmektedir. 

Bazı tümörler iyi huylu olabilir, fakat çoğu zaman bunların da vücuttan uzaklaştırılması gerekir. Çıkarılan tüm tümörlerde patolojik inceleme yapılmalıdır. Patoloji sonuçlarına göre operasyon sonrası tedavi planı oluşturulmaktadır. Tümörün konumu dolayısıyla bir kısmı veya çevresindeki sağlıklı dokunun gerekli miktarı alınamayan tümörler için de patolojik bulgularla belirlenen protokoller uygulanır. 

Onkoloji uzmanı tarafından gerekli görülen durumlarda radyoterapi ve/veya kemoterapi gibi uygulamalar ile tedavi sürecine devam edilmekte, bazı vakalarda ise bu tedaviler operasyon öncesinde uygulanarak tümörün cerrahi müdahaleden önce küçülmesi sağlanmaktadır. 

Kliniğimizde deneyimli cerrahımıza uzman veteriner anestezi teknikerimiz eşlik etmekte, operasyonlar ışınla sterilize edilmiş operasyon salonumuzda, modern cihazlarla, kapalı devre gaz anestezisi kullanılarak gerçekleştirilmektedir.
SOSYAL MEDYA
ADA VETERİNER ONKOLOJİ KLİNİĞİ Levent Mah. Sülün Sokak No: 14 1. Levent - Beşiktaş - İstanbul / TÜRKİYE 0212 324 67 32 - info@veterineronkoloji.com 7/24 hizmetinizdeyiz
Bu site Neta Website altyapısı ile hazırlanmıştır.
Daha iyi hizmet sunabilmek için web sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş sayılırsınız.
Kanser Cerrahisi
WhatsApp Destek