İleri Görüntüleme

İleri Görüntüleme

İleri görüntüleme teknikleri, vücut içinin üç boyutlu görüntülerini sunarak kanserin tüm kapsamıyla anlaşılmasına olanak sağlamaktadır. Evcil hayvanlara MR (manyetik rezonans görüntüleme), CT (bilgisayarlı tomografi) ve PET (pozitron emisyon tomografi) tarama uygulanabilmektedir.
Hastalığa tanı konulmasında ve tedavi seçeneklerinin belirlenmesinde en etkili araçlardan olan ileri görüntüleme teknikleri, vücut içinin üç boyutlu görüntülerini sunarak kanserin tüm kapsamıyla anlaşılmasına olanak sağlamaktadır.

Evcil hayvanlara MR (manyetik rezonans görüntüleme), CT (bilgisayarlı tomografi) ve PET (pozitron emisyon tomografi) tarama uygulanabilmektedir. Bu taramalarda hastanın sabit durması gerektiğinden işlemler anestezi altında yapılmaktadır.

Metastaz durumunun tam olarak tespit edilebilmesi, bazı kanser türlerinin teşhis edilmesi ve ayrıca hem biyopsi uygulamalarında, hem de tedavide kullanılabilmesi açısından ileri görüntüleme teknikleri kansere müdahalede önemli rol oynamaktadır.

MR, CT, ve PET tarama gibi ileri görüntüleme teknikleri, ultrason ve röntgen gibi diğer tanısal görüntüleme yöntemlerinden farklı olarak uzman radyologlar ile çalışılmasını gerektirmektedir. Kliniğimizde yürütülen tedavilerde, anlaşmalı merkezlerde bulunan en güncel donanımlara sahip makineler ve deneyimli radyologlarla çalışılarak tanı ve müdahalelerde hatasızlık hedeflenmektedir. 

CT Tarama (Bilgisayarlı Tomografi)
CT taramada vücut tüm kemiklerin ve iç organların kapsamlı şekilde incelenmesini sağlayacak şekilde yüksek çözünürlüklü olarak görüntülenir. Özellikle küçük tümörlerin belirlenmesinde etkilidir. Yüzük şeklinde bir aygıtın yüksek hızlı X ışınlarıyla hastanın etrafında dönerek tarama yapmasıyla kesitsel görüntüler üretilir.

MR (Manyetik Rezonans Görüntüleme)
MR görüntülemede çok güçlü bir manyetik alan kullanılarak vücut dokuları içinde bulunan su moleküllerinin hareketleri takip edilir ve su moleküllerinden gelen elektromanyetik dalgaların farklı dokularla etkileşimi sonucunda detaylı görüntüler elde edilir. MR ile yumuşak doku yapıları detaylı şekilde görüntülenir.

PET Tarama (Pozitron Emisyon Tomografi)
PET taramada amaç organ ve dokulardaki hücresel metabolik aktiviteleri ölçmektir. Bunun için vücuda radyoaktif bir madde verilerek bu maddenin takip edilmesiyle aktive olan metabolik değişimler incelenir. Bu işlemde, verilen radyoaktif maddedeki glikozu enerji kaynağı olarak kullanan dokularda görülen biyodağılım incelenmekte ve böylece kanserin nüks durumu belirlenerek evreleme yapılmaktadır. İncelenen dokuların anatomik yerinin tam olarak tespit edilebilmesi için bu işlem genellikle CT tarama ile birlikte yapılır.


SOSYAL MEDYA
ADA VETERİNER ONKOLOJİ KLİNİĞİ Levent Mah. Sülün Sokak No: 14 1. Levent - Beşiktaş - İstanbul / TÜRKİYE 0212 324 67 32 - info@veterineronkoloji.com 7/24 hizmetinizdeyiz
Bu site Neta Website altyapısı ile hazırlanmıştır.
Daha iyi hizmet sunabilmek için web sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş sayılırsınız.
İleri Görüntüleme
WhatsApp Destek