Genç Bir Köpekte Oral Skuamöz Hücreli Karsinomun Klinikopatolojik Değerlendirilmesi

Hazal Öztürk Gürgen (1-a), Evrim EGEDEN (2-b), Gülbin ŞENNAZLI (1-c)
1. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Veteriner Fakültesi, Patoloji Anabilim Dalı, İstanbul
2. Ada Veteriner Polikliniği, İstanbul
a. ORCID: 0000-0003-2748-6189; b. ORCID: 0000-0002-1326-3200; c. ORCID: 0000-0002-8419-2833.

Özet
Oral papilloma, genç köpeklerin iyi huylu bir tümörüdür ve papillomavirüs enfeksiyonundan kaynaklanır. Papillomavirüsün oral skuamöz hücre karsinomu gelişimindeki olası rolü son yıllarda çalışılmıştır, fakat veteriner hekimlikte bu henüz ortaya konulmamıştır. Bir yaşında, melez, kısırlaştırılmış, dişi köpek şiddetli dağılım gösteren oral lezyonlar, letarji ve kilo kaybı şikâyeti ile getirildi. Hastanın fiziksel muayenesinde tüm ağız boşluğuna yayılmış şiddetli papillomatöz lezyonlar saptandı. Tam kan testinde rejeneratif olmayan hafif anemi ve pansitopeni tespit edildi. Ayrıca, yapılan SNAP 4Dx Plus testi ile hasta Ehrlichia canis seropozitif bulundu. Oral lezyonların histopatolojik incelemesi Hematoksilen ve Eosin (HE) boyama yöntemi ve papillomaviral enfeksiyonlarda artış gösteren p16 antikoru ile immünohistokimyasal olarak yapıldı. Mikroskobik bakıda, vakaya oral papilloma ve skuamöz hücreli karsinoma tanısı konuldu. İmmunohistokimyasal incelemede neoplastik hücrelerde p16 proteini için sitoplazmik ve nükleer pozitif reaksiyonlar gözlendi. Daha sonra vincristine, antibiyotik, radyoterapi ve yüksek C vitamini dozlarının kombine tedavisi uygulandı. Uzun süreli bir tedaviden sonra, hastada izlenen lezyonlar tamamen iyileşti. Bu olguda papillomanın oral skuamöz hücreli karsinom gelişimindeki potansiyel rolü ile birlikte klinik, histopatolojik, immünohistokimyasal bulgular ve tedavi prosedürünün sunulması amaçlanmıştır.

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dergisi'nde yayımlanmıştır. Devamını okumak için tıklayın.

*Kaynak: Öztürk Gürgen, H , Egeden, E , Şennazlı, G . "Clinicopathologic evaluation of oral squamous cell carcinoma in a young dog". Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dergisi 68 (2020): 77-81
SOSYAL MEDYA

ADA VETERİNER ONKOLOJİ KLİNİĞİ
Levent Mah. Sülün Sokak No: 14 1. Levent - Beşiktaş - İstanbul / TÜRKİYE
0212 324 67 32 - info@veterineronkoloji.com

Bu site Neta Website altyapısı ile hazırlanmıştır.
Daha iyi hizmet sunabilmek için web sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş sayılırsınız.
WhatsApp Destek