Elektrokemoterapi

Elektrokemoterapi

Elektrokemoterapi ile normalde hücre zarından geçemeyen kemoterapi ilaçlarının kanserli hücrelerin içerisine ulaşması sağlanır. Elektrokemoterapi tedavi süresinin kısalığı, düşük dozlarda ilaç kullanımı, sistemik yan etkileri olmaması, bağışıklık sistemini aktive etmesi gibi ek kazanımları ve yüksek başarı oranıyla hekimler tarafından pek çok vakada tercih edilmektedir.
Elektrokemoterapide kemoterapi ilaçlarının doğrudan kanserli hücrelerin içerisine ulaşması için elektrik akımı kullanılarak kanserli hücrelerin geçirgenliği artırılır. Normalde hücre zarından geçemeyen kemoterapi ilaçları bu yöntemle kanserli hücrelerin içerisine ulaşabilmektedir. Bu işlemde, hedef dokulara lokal olarak anlık ve güçlü elektrik akımları verilerek hücre zarının geçirgenliği kısa bir süre için artırılır ve bu süre içerisinde verilen kemoterapi ilaçlarının emilimi sağlanır. 

Elektrokemoterapinin hücre içi ilaç birikimini artırması yanında iki önemli mekanizması daha vardır. Elektrokemoterapi uygulanan alanda tümörün içindeki kan dolaşımı yavaşlar, böylece kalan kanserli hücreler de zamanla besinsiz kalarak ölürler. Diğer fayda ise elektrokemoterapi uygulamasında ölen kanserli hücre kalıntılarının sağlıklı komşu hücreler tarafından yok edilmesiyle bağışıklık sisteminin aktive olmasıdır. Bağışıklık sisteminin kanserli hücreleri tanımasıyla vücut metastazı önlemek için daha etkili savaşacaktır. 

Veteriner tıpta elektrokemoterapi en çok deride veya deri altında bulunan tümörler için kullanılmaktadır. Ayrıca konumu dolayısıyla vücuttan tam olarak çıkarılamayan tümörler için operasyon sırası veya sonrasında da uygulanabilir. Kemoterapiye yanıt vermeyen bazı kanser türleri elektrokemoterapi ile tedavi edilebilmektedir. Lokal metastaz vakalarında da elektrokemoterapi güvenle tekrarlanabilmektedir. 

Elektrokemoterapi uygulamalarında kemoterapi ilaçları direkt tümörün içine veya damar yoluyla verilmektedir. Elektrokemoterapide genellikle en fazla 3 uygulamaya ihtiyaç duyulmaktadır. Uygulamalar arasında 2-4 hafta bırakılır. Her uygulama 20 dakika kadar sürmekte, bu sırada hastaya anestezi uygulanmaktadır. Hasta ayılıp kontrolleri sağlandıktan sonra taburcu edilebilmektedir. 

Elektrokemoterapi uygulanan alanlarda lokal yan etkiler olarak kızarıklık, şişlik, doku kaybı görülebilir. Pansuman ve gerekirse destekleyici ilaçlardan yardım alınarak bu yaralar birkaç hafta içerisinde iyileştirilmekte, sağlıklı dokular zamanla hasarlı dokuların yerini almaktadır. Elektrokemoterapi doğrudan kanserli alana uygulandığı ve kullanılan kemoterapi dozları oldukça düşük olduğu için sistemik yan etki görülmesi beklenmez, sağlıklı dokularda kemoterapiye bağlı bir hasar görülmez. 

Evcil hayvanlar için kanser tedavisi planlanırken onkoloji uzmanı pek çok unsuru göz önüne alarak karar vermektedir. Bu unsurlar arasında kanserin konumu ve karakteristik özellikleri kadar, hayvana özel durumlar ve sahibinin koşulları da bulunmaktadır. Tedavide genellikle operasyonla tümörün alınması, radyoterapi, kemoterapi veya bunların kombinasyonları uygulanır. Tümörün konumuna bağlı olarak tamamen alınamadığı vakalarda çoğunlukla radyoterapi önerilmektedir ancak çeşitli sebeplerle radyoterapi imkanı bulunmayan hastalar için elektrokemoterapi ideal bir alternatiftir. 

Radyoterapinin ulaşılabilirliği ve maddi yükü yanında, bazı radyoterapi protokollerinde kimi hastalar için riskli olabilecek sayıda anestezi uygulaması gerekebilmektedir. Bu gibi durumlarda onkoloji uzmanı hastayı elektrokemoterapiye yönlendirebilir. 

Elektrokemoterapi tedavi süresinin kısalığı, düşük dozlarda ilaç kullanımı, sistemik yan etkileri olmaması, bağışıklık sistemini aktive etmesi gibi ek kazanımları ve yüksek başarı oranıyla hekimler tarafından pek çok vakada tercih edilmektedir.
SOSYAL MEDYA
ADA VETERİNER ONKOLOJİ KLİNİĞİ Levent Mah. Sülün Sokak No: 14 1. Levent - Beşiktaş - İstanbul / TÜRKİYE 0212 324 67 32 - info@veterineronkoloji.com 7/24 hizmetinizdeyiz
Bu site Neta Website altyapısı ile hazırlanmıştır.
Daha iyi hizmet sunabilmek için web sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş sayılırsınız.
Elektrokemoterapi
WhatsApp Destek