Canine Mast Hücre Tümöründe Radyoterapi Sağaltımı

Hazal Öztürk Gürgen (1), Evrim Egeden (1, 2), Işıl Aytemiz Danyer (1), Özlem Calp Egeden (2), Züleyha Akgün (3), Aydın Gürel (1) 
1. İstanbul Üniversitesi - Cerrahpaşa, Veteriner Fakültesi, Patoloji Anabilim Dalı, Avcılar Kampüsü, İstanbul
2. Ada Veteriner Polikliniği Sülün Sokak No: 14 1. Levent 34330 Beşiktaş, İstanbul 
3. İstanbul Bilgi Üniversitesi, Radyasyon Onkolojisi, İstanbul 

Mast hücre tümörleri (MHT) köpeklerde sık karşılaşılan deri tümörleridir. MHT'ler vücudun herhangi bir yerinde gözlenebilirken, İngiliz Setter gibi bazı köpek ırklarında arka bacaklarda oluşma insidensi yüksektir. Bu olgu sunumunun amacı, histopatolojik incelemede MHT tanısı konulan hastanın radyoterapi uygulaması ile iyileşmesini sunmaktır.

8 yaşlı, erkek, İngiliz Setter ırkı köpek inguinal bölgede şişlik şikâyeti ile kliniğine getirildi. Tümöral kitle total olarak ekstirpe edildi ve histopatolojik inceleme için anabilim dalımıza gönderildi. Doku örneği %10`luk formaldehit çözeltisinde tespit edildi ve rutin doku işlem sürecinden geçirildikten sonra parafine gömüldü. Ardından 4-5 µm kalınlığında doku kesitleri alınarak Hematoksilen & Eozin ve Giemsa boyama yöntemleriyle boyandı. Rutin boyama işlemelerine ek olarak doku kesitlerine c-Kit ve Cd 25 antikorları ile indirekt immunohistokimya yöntemi uygulandı.

Klinik, histopatolojik ve immunohistokimyasal incelemeler sonucunda hastaya yüksek grade, stage 3 mast hücre tümörü teşhisi konuldu. Histopatolojik incelemede cerrahi sınırda fazla sayıda atipik mast hücresi görüldü. Bunun üzerine, cerrahi girişime ek olarak, tedavi prosedürü olarak hasta 250.0 cGy fraksiyon dozda, 7 hafta içinde toplam 16 seans radyoterapi uygulandı.

Olguda MHT tanılı hastanın prognostik değerlendirilme sonrasında, hastaya uygulanan cerrahi girişim ve radyoterapi tedavisi üzerinden 2 yıl geçmiş olmasına rağmen ilgili bölgede nüks ve çevre dokuda da yeni bir odak gözlenmedi. Sonuç olarak; bu olgu radyoterapi uygulamasının MHT sağaltımda önemli rol oynayabileceğini ortaya koymaktadır.
Canine Mast Hücre Tümöründe Radyoterapi Sağaltımı
SOSYAL MEDYA

ADA VETERİNER ONKOLOJİ KLİNİĞİ
Levent Mah. Sülün Sokak No: 14 1. Levent - Beşiktaş - İstanbul / TÜRKİYE
0212 324 67 32 - info@veterineronkoloji.com

Bu site Neta Website altyapısı ile hazırlanmıştır.
Daha iyi hizmet sunabilmek için web sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş sayılırsınız.
WhatsApp Destek