Bir Köpekte Torakal Yerleşimli İyi Diferensiye Liposarkom Olgusu

Evrim EGEDEN (1, 3), Ebru ERAVCI YALIN (2), Yalçın DEVECİOĞLU (2), Özlem CALP EGEDEN (1), Burcu KARABİNA (3), Funda YILDIRIM (3)
1 Ada Veteriner Polikliniği, Levent-Beşiktaş, İstanbul
2 İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Veteriner Fakültesi, Cerrahi Anabilim Dalı, Avcılar Kampüsü, İstanbul
3 İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Veteriner Fakültesi, Patoloji Anabilim Dalı

Giriş
Adipositik iyi diferensiye liposarkomlar nadir görülen malign tümörler arasındadır. Bu çalışmada, 10 yaşında, melez, dişi köpeğin lumbar bölgesinde, deri altı yerleşimli kemik ve kasa infiltre durumda iyi diferensiye liposarkom olgusu tanımlanmıştır.

Olgu Tanımı
Sırt bölgesinde şişlik ve arka bacaklarını kullanamama şikayeti ile Ada Veteriner Polikliniği’ne getirilen hastanın klinik muayenesinde parapleji, sırt bölgesinde belirgin sert şişlik tespit edildi. Hastanın yapılan nörolojik muayenesinde arka bacaklarda üst motor nöron bulguları ve torakal 10 seviyesinden sonra pannikulus refleksinde kayıp belirlendi. Radyolojik muayenesinde T8 seviyesinde prosesus spinosusda osteolizis görülen hastanın torakal spinal bölgeye yönelik Manyetik Rezonans Görüntülemesinde (MRG), T8-T9 seviyesinde sol paravertebral yerleşim gösteren, vertebral kemik dokuda destrüksiyona yol açarak spinal kanal içine uzanımı bulunan ve omuriliğe şiddetli bası oluşturan kitle lezyonu saptandı. Yapılan iğne biyopsisi sonucuna göre liposit kökenli bir tümör olduğu tespit edilmiştir. Yapılan radyolojik muayenede tümörün anotomik pozisyonu ve patoloji sonuçları göz önünde bulundurularak operasyon öncesi radyoterapi yapılmasına karar verilmiştir. Tümörün kemik infiltrasyonu göz önünde bulundurularak 3000 cGgy 30 Gy/10 fraksiyon dozunda radyoterapi uygulanmış ve ardından paravertebral bölgedeki kitle, dorsal laminektomi uygulanarak spinal kanala uzanım gösteren kısmı ile birlikte uzaklaştırılmış, omurilik üzerindeki bası ortadan kaldırılmıştır.
Liposarkom

Liposarkom

Histopatolojik Bulgular
Mikroskobik olarak tümörün yuvarlak– poligonal yapıda iyi diferensiye lipositler içermekle birlikte atipik lipoblastlar, mitotik figür ve pleomorfik hücre çekirdekleri varlığı sebebiyle iyi diferensiye liposarkom olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca tümör kitlesinin bazı alanlarda nekroze olduğu ve lipogranülom yapısında lezyonlar geliştiği belirlenmiştir.
Histopatolojik BulgularTartışma ve Sonuç
İyi diferensiye liposarkomlar nadir mezenşimal tümörler olduklarından olgu sunulmaya değer bulunmuştur. Operasyon sonrası elde edilen kitlenin makroskobik olarak 7x5,5x3 cm boyutunda sınırlı, yumuşak kıvamlı, kesit yüzü dışa taşkın, multilobuler yapıda ve parlak beyaz renkte olduğu belirlenmiştir.
Bir Köpekte Torakal Yerleşimli İyi Diferensiye Liposarkom Olgusu
SOSYAL MEDYA

ADA VETERİNER ONKOLOJİ KLİNİĞİ
Levent Mah. Sülün Sokak No: 14 1. Levent - Beşiktaş - İstanbul / TÜRKİYE
0212 324 67 32 - info@veterineronkoloji.com

Bu site Neta Website altyapısı ile hazırlanmıştır.
Daha iyi hizmet sunabilmek için web sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş sayılırsınız.
WhatsApp Destek