Bir Köpekte Oral Malign Melanom BRAF Pozitif Olgusu Sunumu

Sümeyye Toygaa, Hazal Öztürk Gürgena, E. Handan Zerenb, Evrim Egedenc, Özlem Calp Egedenc


aİstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi, Patoloji Anabilim Dalı, Büyükçekmece, 34500 İstanbul, Türkiye  
bAcıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Tıp Fakültesi, Patoloji Anabilim Dalı, Ataşehir, 34758 İstanbul, Türkiye  
cAda Veteriner Polikliniği, Beşiktaş, 34330 İstanbul, Türkiye

E-Mail: toygasumeyye@gmail.com

Oral malign melanom, köpeklerin ağız boşluğunda en sık teşhis edilen tümörüdür. Bu neoplazinin tanısında ve hedefe yönelik tedavi girişimlerinde, insan hekimliğinde BRAF gen mutasyonlarına yönelik başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Bu olgu sunumunda, BRAF V600E immunopozitif tespit edilen hastanın prognostik değerlendirilmesini sunmak amaçlandı.

 

On yaşlı, erkek, Labrador ırkı bir köpek sağ üst çenede fark edilen kitle şikayeti ile kliniğe getirildi. Yapılan klinik muayenede ağız boşluğunda sağ maksillar alveolar proses rostral bölümünde, köpek dişi lateral komşuluğunda koyu renkli nekroze kitle tespit edildi. Daha sonra total olarak ekstirpe edilen kitle, histopatolojik ve S-100, Melan-A, BRAF V600E ve CD117 antikorları ile immunohistokimyasal değerlendirmeleri yapılmak üzere patoloji laboratuvarına gönderildi.


Histopatolojik değerlendirme sonucu olguya malign melanom tanısı konuldu, BRAF V600E ve S-100 immunopozitifliği saptandı. Bilgisayarlı tomografide lenf tutulumu tespit edilen hastaya Karboplatin (90 mg/m2) kemoterapisi ve 6 x 6 Gy fraksiyon dozda radyoterapi uygulamaları yapılarak metastaz oluşumu geciktirildi ve kitlenin lokal kontrolü sağlandı. Hasta postoperatif süreçte herhangi bir relaps göstermemesine rağmen, 3 ay içerisinde uzak metastazlara bağlı çoklu organ yetmezliğinden ex oldu.

 

Oral malign melanom tedavisinde cerrahi yaklaşım, kemoterapi ve radyoterapi hastanın klinik değerlendirmesinde yararlar sağlamaktadır. Sonuç olarak, hedefe yönelik tedavi seçenekleri arasında yer alan BRAF gen mutasyonlarının belirlenmesinde daha fazla çalışma yapılmasının, insan ve veteriner onkolojisine fayda sağlayacağı öngörülmektedir.


Bir Köpekte Oral Malign Melanom BRAF Pozitif Olgusu Sunumu
SOSYAL MEDYA

ADA VETERİNER ONKOLOJİ KLİNİĞİ
Levent Mah. Sülün Sokak No: 14 1. Levent - Beşiktaş - İstanbul / TÜRKİYE
0212 324 67 32 - info@veterineronkoloji.com

Bu site Neta Website altyapısı ile hazırlanmıştır.
Daha iyi hizmet sunabilmek için web sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş sayılırsınız.
WhatsApp Destek