Bir Kedide Abdominal Hibernoma: Olgu Sunumu

Hazal ÖZTÜRK-GÜRGEN (1), Evrim EGEDEN (2), Özlem CALP EGEDEN (2), Aydın GÜREL (1)
1. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Veteriner Fakültesi, Patoloji Anabilim Dalı, İstanbul
2. Ada Veteriner Polikliniği, Levent-Beşiktaş, İstanbul

Özet
Hibernoma, kış uykusunda ve kış uykusunda olmayan memelilerde bulunan, çok nadir görülen, iyi huylu bir kahverengi yağ dokusu tümörüdür. Bugüne kadar farelerde, köpeklerde ve insanlarda bildiren raporlar bulunmaktadır. Bu olgu sunumunda; on üç yaşında, kısır, dişi bir Siyam kedisi bağırsak motilite bozukluğuna yönelik muayene edildi. Kontrast madde verilmesinden 72 saat sonra radyografilerde colon descendens’te lokal obstruksiyon gözlendi. Abdominal organların incelenmesi için diyagnostik laparotomi yapıldı. Karın duvarında, colon descendens ile mezenteryum adezyonuyla karakterize 1 cm çapında bir kitle gözlendi ve kitle tamamen çıkarıldı. Ameliyat sonrası tedavi; intestinal diyet, metoklopramid ve enrofloksasin uygulamasıyla sürdürüldü. Kitlenin histopatolojik incelemesinde; kitleye kahverengi yağ dokusunun iyi huylu tümörü olan Hibernoma tanısı konuldu. Tümörün orijinini ve biyolojik davranışını değerlendirebilmek için S-100 ve osteopontin antikorları kullanılarak, immünohistokimyasal analizler yapıldı. Sonuç olarak, immünohistokimyasal boyamalarda tümör dokusu S-100 için kuvvetli pozitifken, osteopontin’e karşı çok zayıf pozitif yanıt verdi. Bu yazıda, bir kedide saptadığımız hibernoma klinik, histopatolojik, immünohistokimyasal bulgular ve tedavi prosedürü birlikte sunulmuştur.

Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dergisi'nde yayımlanmıştır. Devamını okumak için tıklayın.

*Kaynak: Ozturk-Gurgen H, Egeden E, Calp-Egeden O, Gurel A: "Abdominal wall hibernoma in a cat: A case report." Kafkas Univ Vet Fak Derg, 26 (3): 449-452, 2020. DOI: 10.9775/kvfd.2019.23504
SOSYAL MEDYA

ADA VETERİNER ONKOLOJİ KLİNİĞİ
Levent Mah. Sülün Sokak No: 14 1. Levent - Beşiktaş - İstanbul / TÜRKİYE
0212 324 67 32 - info@veterineronkoloji.com

Bu site Neta Website altyapısı ile hazırlanmıştır.
Daha iyi hizmet sunabilmek için web sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş sayılırsınız.
WhatsApp Destek